Fotogaleria
Odwiedziło nas:
Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

3. Niedziela Wielkiego Postu, 15.03.2020r.

• W związku z epidemią koronawirusa wszystkie spotkania grup parafialnych zostają zawieszone do odwołania. Młodzież bierzmowana ma również zawieszone do odwołania spotkania i nie jest zobowiązana obecnie do zbierania podpisów z praktykami religijnymi do indeksów.

• Dzisiaj nie odbędzie się zapowiedziane spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św.

• Zostają też zawieszone do odwołania nabożeństwa Gorzkich Żali w niedziele oraz Dróg Krzyżowych w piątki.

• W dniach od 13 do 29 marca na terenie naszej archidiecezji zostają zawieszone wszystkie katechezy dla narzeczonych oraz konsultacje w Poradniach Życia Rodzinnego.

• Jak ogłosiła Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, w związku z epidemią, udzielona zostaje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.:

- osobom w podeszłym wieku,

- osobom z objawami infekcji,

- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

- osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęca się, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęca się ich też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

- znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

- przepisy liturgiczne przewidują przyjmowanie Komunii Św. na rękę,

- cześć krzyżowi i relikwiom należy oddawać bez kontaktu bezpośredniego,

- rezygnujemy z napełniania kropielnic wodą święconą,

- zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne, organizowane przez parafie,

- prosi się o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

Cały Komunikat znajduje się na naszej stronie internetowej pod ogłoszeniami oraz jest wywieszony w gablocie przed kościołem.

• W czwartek – uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP.

• Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do puszki, znajdującej się pod chórem. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.

• Przez okres Wielkiego Postu w niedziele po Mszach św. młodzież ze szkolnego wolontariatu, pod opieką sióstr zakonnych, rozprowadza piękne kartki wielkanocne. Dochód będzie przeznaczony dla Fundacji wspierającej dzieci poczęte zagrożone aborcją „Małe Stópki”. Zachęcamy również do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji dzieci nienarodzonych. Na stoliku z prasą katolicką znajdują się ulotki na ten temat.

• W zakrystii są do nabycia baranki wielkanocne „Caritas”. Dochód z nich jest przeznaczony dla dzieci z najbiedniejszych rodzin naszej archidiecezji.

• Po Mszy św. zachęcamy do nabycia prasy katolickiej.

• Nasz ks. arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesu kanonizacyjnego Sługi Bożego Karola Wojtyły, seniora, oraz Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły, rodziców św. Jana Pawła II, papieża.

 

 

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:

a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,

b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,

c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:

a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,

b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,

c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.